Osman Karakaş Hakkında

Yerel gazete Malatya-Görüş muhabirliği ile başlayan gazetecilik serüveni bu gazetenin yönetimi, yanı sıra Milliyet ve TRT muhabirlikleri ile paralel yürüttü. Bu dönemde her alanda haber ve röportajlar yaptı, haber fotoğrafları çekti.

TRT tarihinde ilk kez kurum dışında görüntülü haber hazırlayıp aynı gün ulusal kanalda yayınlanmasını sağladı. 1. Lig (Süper Lig) futbol karşılaşmalarında TRT adına canlı yayınlara katıldı, spor yorumları hazırladı.

Daha sonra bir süre Milliyet Gazetesi Yurt Haberler Servisi’nde görev aldı, muhabirlerden gelen haberlerin editörlüğünü yaptı.

İngilizce öğrenmek amacıyla ABD’ye gönderildi. New York ve New Jersey’de yaşadı. Bazı ulusal gazetelerin Muhabirliğini yaptı. Birleşmiş Milletler (BM)’de akredite gazeteci olarak toplantıları izledi, basın konferanslarını takip etti, röportajlar yaptı.

ABD’nin İlk Türkçe Gazetesi olan “Anadolu” adlı gazeteyi yayınlayıp editörlüğünü yaptı.

Neq York’ta bulunduğu süre içinde Körfez Savaşı, Yugoslavya iç savaşı ve Bosna Katliamı, Sovyetler Birliği’nin yıkılışı, ABD Başkanlık Seçimleri (Bill Clinton’ın seçilme süreci), Yoğun Kıbrıs Barış Görüşmeleri gibi önemli olayları izleyerek haberler ve röportajlar yaptı. Yanı sıra New York ve New Jersey’de Türk toplumu ve sivil toplum örgütlerinin faaliyetlerini takip ederek haberler yaptı.

Türkiye’de 3 birincilik ödülünün yanı sıra ABD’de de gazetecilik ödülleri kazandı. New York Post Gazetesi’nin kapağında yayınlanan haber fotoğrafı ile Yılın En İyi Haber Fotoğrafı ödülünü kazandı.

Daha sonra Türkiye’ye dönerek İstanbul’da gazetecilik mesleğini sürdürdü. Bir süre Tempo Dergisi’nde çalıştı. Aldığı bir teklif üzerine Orta Asya ülkelerinde yayıncılık, editörlük ve muhabirlik faaliyetlerinde bulundu.

Türkmenistan, Kazakistan ve Kırgızistan’da dergi editörlüğü ve yöneticiliğinin yanı sıra TRT muhabirliği yaptı.

Daha sonra Türkiye’ye döndü ve Türkiye Gazetesi Dış Haberler Servisi’nde Haber Editörü olarak çalıştı.

Ardından Malatya Belediyesi’nde Basın Danışmanı olarak 5 yıl çalıştı. Bu dönemde ayrıca üst düzey sorumluluklar üstlendi. Başkan Yardımcısı yetkileri ile bazı birimler kendisine bağlandı. Bilgi İşlem Müdürlüğü, Basın Yayın Müdürlüğü, Kültür Sanat Müdürlüğü kendisine bağlandı. Tanıtım, halkla ilişkiler ve organizasyon faaliyetlerinde bulundu. Personel eğitimi, yeniden yapılanma faaliyetlerinde aktif görev aldı.

Malatya Yerel Gündem 21 ve Kent Konseyi’ni kurdu. Her iki kurumun Genel Sekreterliği görevlerini de ek olarak üstlendi. Malatya’da herhangi bir siyasi veya ideolojik bağlantı olmadan sivil katılımla 20 gönüllü grubun kurulmasını sağladı. Bu dönemde Malatya’da ilk kez bazı çalışma grupları ile ihtiyaç sahipleri için yardım kampanyaları organize edildi. Yürütülen projelerden birisi olan Kentini Keşfet turizm projesi ile binlerce Malatyalı kentini tanıma fırsatı buldu. Sez konusu proje, Avrupa Birliği Euromed faaliyetleri kapsamında örnek proje kabul edildi ve İtalya’da bildiri olarak sunumu yapıldı.

Karakaş, Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesi, İletişim Fakültesi’nde 8 yıl Öğretim Görevlisi olarak çalıştı, gazetecilik ve yayıncılık dersleri verdi, çeşitli komisyonlarda görev aldı, 6 kişisel fotoğraf sergisi açtı, master class ve seminerler organize etti. Ayrıca sürekli olarak sınıf danışmanlığı ve bitirme tezi danışmanlıkları yaptı, belgesel film gösterimleri organize etti. Ahıska Türkleri’nin sürğün edilişi ile ilgili olarak sürgünün tanıkları (bugün bazıları hayatta değil) ile röportajlar yaparak bir belgesel film çekti.

Halen blog yayıncılığı yapmakta ve makaleler yazmaktadır. Yerel, ulusal ve uluslararası bir çok dergi ve gazetede haber ve fotoğrafları yayınlanan Karakaş’ın ayrıca TMBB’deki saygısız ifadeleri içeren 1 kitabı bulunmaktadır. Karakaş ayrıca bir çok kurumda yöneticilik yapmıştır. Sürekli Basın Kartı sahibidir.

Yaşadığı her ülkenin sorunlarının çözümüne katkıda bulunmaya çalışan ve Türk Dünyası ile halkları konusunda da araştırmaları devam eden Karakaş’ın ABD’de bulunduğu dönemde oradaki Türk toplumuna en çok katkıda bulunan 5 kişiden biri olarak bilimsel bir araştırmada ismi yer almıştır.

Ayrıca 2003 yılında Irak’ın işgalinin önlenebilmesi için oluşturulan uluslararası aksiyon grubu ile Bağdat’a giderek canlı kalkan hareketinde yer almış, orada da çeşitli organizasyon faaliyetlerinde bulunmuştur.

Çok sayıda fotoğraf ve haberi ulusal ve uluslararası yayınlarda yayınlanmıştır.